KARS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GAK-MEK-GİD (Gazaltı Kaynakçılığı Meslek Edindirme Kursu ile Genç İstihdamının Desteklenmesi) Projesi en iyi 5 proje arasına girdi.

Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu-Hibe Projeleri Sonuçları Bilgilendirme ve Kapanış Toplantısı Ankara’da yapıldı.
GAK-MEK-GİD (Gazaltı Kaynakçılığı Meslek Edindirme Kursu ile Genç İstihdamının Desteklenmesi) Projesi en iyi 5 proje arasına girdi.

04-04-2017Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR, AB Delegasyonu ve proje sahibi kuruluş temsilcilerinin katıldığı kapanış toplantısında Gazi Ahmet Muhtar Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan “Gazaltı Kaynakçılığı Meslek Edindirme Kursu ile Genç İstihdamının Desteklenmesi Projesi’  yürütülen  56 proje içerisinde  ‘En İyi Uygulama Örnekleri’ için seçilen 5 projenin arasında yer aldı.

En İyi Uygulama Örneği seçilen projeler sunumlarını yaparken, 5 proje için bir plaket töreni düzenlendi. Gazi Ahmet Muhtar Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adına sunumu yapan Proje Genel Koordinatörü Kader GÜMÜŞ, projenin genel hedefinin ilde gençlerin istihdamına katkı sunmak ve iş piyasası arz ve talep tarafları arasındaki işbirliğini güçlendirmek olduğunu söyledi. Gümüş "Bu proje sayesinde Kars Valiliği, Kars İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kars İl Özel İdaresi katkılarıyla, il ve bölgedeki ilk ve tek donanımlı kaynak atölyesi kurulmuştur. Söz konusu atölyeden yıllar boyunca hem okulun kendi öğrencileri hem de bir çok genç ve işletme faydalanacaktır. Bunun yanı sıra proje kapsamında verilen eğitimler ve gerçekleştirilen faaliyetler neticesinde 5 kursiyerimiz Yalova’da büyük bir tersanede 8 kursiyerimiz ise yerelde çeşitli işletmelerde işe yerleşme olanağı bulmuşlardır. Kars ilinde son dönemlerde gerçekleşen Cazibe merkezi olma, lojistik merkezi kurulması gibi yatırımlar ilde istihdam olanaklarını artıracak böylece atölyemizde yetiştirilen nitelikli işgücü bölgenin kaynakçı ihtiyacını karşılayacaktır." dedi.

Proje kapsamında 40 öğrenci ve 40 genç olmak üzere toplamda 80 kursiyer belirlediklerini ve bu gençlere eğitimler verdiklerini kaydeden Gümüş "Verilen mesleki eğitimleri işbaşı eğitimi ve staj programları ile destekledik ve bunun yanı sıra kursiyerlerimizin ve projenin tanınırlığını sağlamak ve işbirliği kurmak amacıyla işverenlerimizin de katılımıyla 6 çalıştay gerçekleştirdik  " ifadelerini kullandı.

Sunum sonunda Gümüş, kursiyerlerden bazılarının başarı öykülerini katılımcılarla paylaştı. Gümüş’e plaketini ise Türkiye İş Kurumu Daire Başkanı Mehmet Aslan verdi.

 

Öte yandan kapanış toplantısına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkan Vekili Burak Çağatay Doğan, Türkiye İş Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Müsteşarı François Begeot , 56 projenin proje yetkilileri ve davetliler katıldı.

04-04-2017

Kars İl Milli Eğitim Müdürlüğü - 0 474 212 82 26 - 27 - 28 223 77 12 - 13 - 21 - 63 - 93 ... Fax:0 474 2128229

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.