KARS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun

 

Tüm Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü Kutlarız

İlimizde, 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama etkinlikleri, ilimiz Valisi Sayın Türker ÖKSÜZ'ün, protokol üyelerinin, şube müdürlerinin, okul müdürlerinin ve öğretmenlerin katılımı ile çeşitli etkinliklerle kutlanmıştır.

Etkinlikler, hükümet konağı Atatürk anıtına İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Gökhan ALTUN'un çelenk koymasıyla başlamış, müzik öğretmenlerinin güne özel hazırlamış olduğu konser ile son bulmuştur. Sayın Gökhan ALTUN beraberindeki öğretmenler ve yöneticilerle Valimiz Sayın Türker ÖKSÜZ'ü makamında ziyaret ederek çiçek takdim etmişlerdir.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüzün, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde yapmış olduğu konuşma aşağıdaki gibidir. 

 

            Sayın Valim, değerli meslektaşlarım, kıymetli misafirler;

 

           Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Bu onurlu ve şerefli mesleği yapan bir öğretmen olarak bütün meslektaşlarımın öğretmenler gününü kutlarken bizden önce bu mesleği icra eden ve bugün aramızda olmayan emekli öğretmenlerimizden hayatta olanlara uzun ve sağlıklı ömür, başta başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebedi hayata intikal etmiş öğretmenlerimize de Cenabı Mevla'dan rahmet dilerim.

     

            Sayın Valim, kıymetli misafirler;

Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve en anlamlı mesleğidir. Şüphesiz her meslek insanlık tarihinde önemli yere sahiptir. Ancak öğretmenlik mesleğinin ana öznesi insandır.

İnsanların her alanda daha iyi yetişmesini konu aldığı için öğretmenlik mesleği diğer mesleklerden daha çok önem arz etmektedir. Öğretmenlik mesleğini diğer mesleklerden ayıran ve bu mesleği diğer mesleklerden daha önemli kılan diğer bir yönü de ilk insanla birlikte var olması ve yeryüzünde son insan var olana kadar devam edecek bir meslek olmasıdır.

Çünkü Öğretmenlik mesleğinin hammaddesi insan, ürünü de insandır. İnsanı konu alan, insanı eğiten, insanı öğreten bir meslek elbette ki kutsal bir meslek olarak tarihin her döneminde kendisine yer edinecektir.

             Kıymetli Meslektaşlarım,

  Hem ham maddesi insan hem de ürünü insan olan bir mesleği icra etmek çok kıymetli ve aynı zamanda büyük bir sorumluluk gerektiren bir görevdir.

Öğretmenlik mesleği sadece bir sınıfta belirli bir zaman aralığında icra edilecek bir meslek değildir. Öğretmenlik her yerde her alanda bilgi, birikim ve en önemlisi de ahlak kurallarına saygıyı gerektiren bir meslektir.

Ayrıca, eğitilmesi ve yeteneklerinin dışa çıkarılması için anne ve babaları tarafından hiçbir şekilde, hiç bir varlıkla değiştirilmeyen ve hiç bir şekilde kıymet biçilmeyen biricik evlatları bizlere teslim edildiği günden itibaren o çocukların bizim için birer emanet olduğu şuuruna sahip olmayı gerektiren bir meslektir.

Aldığımız bu emanet aynı zamanda insanlık adına bize teslim edilen bir emanettir. Bu şuurla hareket etmek bizim en büyük sorumluluğumuzdur.

Bizler bu sorumluluğun gereğini en iyi şekilde yerine getirmek için bütün gücümüzle çalışmak zorundayız. Bizlere emanet edilen gençlerimizi yetiştirirken onların yaratılış kodlarına dokunmadan genetiklerini değiştirmeden çağımızın bilgi ve teknolojisiyle donatıp onları vatanımıza, milletimize ve bütün insanlara hizmet edecek birer hayırlı ve yararlı birey olarak yetiştirmek en büyük görevimizdir.

Yine bizler bu sorumluluğumuzu ifa ederken hiç bir öğrencimizin şekline, rengine, dinine ve diline bakmadan sorumluluğumuzu yerine getirmek zorundayız.

Kıymetli Meslektaşlarım

Her ne kadar öğretmenlik bir meslek olarak bilinir ve o şekilde tanımlanırsa da öğretmenlik bir meslekten öteye bir sanattır. Bütün sanatçılar eserlerinin dış görünüşleriyle uğraşır onların daha güzel ve daha estetik olması için bütün yeteneklerini sergileyerek eserlerinin görselliğine önem verirler. Bizler ise eserlerimizin dış görünüşleriyle asla uğraşmayız. Eserlerimizin, yani öğrencilerimizin ruhuna, zihnine uzanır ve onların iç dünyasına dokunuruz. Böylece onlara geleceğin ufkunu açacak yöntemleri öğretir ve onların o yolda yürümesine destek oluruz. Belirlenecek yol vatana, millete, insanlığa hayırlı hizmet edecek yol olmalıdır. Şurası asla unutulmamalıdır. Her şeye kıymet biçilir, her şeyin bir değeri vardır; ancak öğretmenin eserine kıymet biçilemez. Hiç bir eser sahibi eseriyle iletişim kanallarını öğretmenler kadar kullanamaz. Sadece öğretmenler eserleriyle iletişim kurarlar. Sadece bizler eserimiz olan öğrencilerimizle konuşur, onları yönlendirir ve onlarla hem hal oluruz.

 

 Bu duygu ve düşüncelerle tekrar başta Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK ve ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi saygı ile anıyor, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü en kalbi duygularımla kutluyor ve hepinize saygılar sunarım.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Gökhan ALTUN

                                                        İl Milli Eğitim Müdürü

25-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-2019

Kars İl Milli Eğitim Müdürlüğü - 0 474 212 82 26 - 27 - 28 223 77 12 - 13 - 21 - 63 - 93 ... Fax:0 474 2128229

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.