KARS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kars’ta Mesleki Eğitime Yönlendirme ve Tanıtım Toplantısı Yapıldı.

Ortaokulu bitirip Ortaöğretime geçiş sürecinde öğrencilerimizi mesleki eğitime yönlendirme ve rehberlik etkinliklerinin artırılması çalışmalarının ele alındığı bir toplantı icra edildi.
Kars’ta Mesleki Eğitime Yönlendirme ve Tanıtım Toplantısı Yapıldı.

24-01-2019Kars Milli Eğitim Müdürlüğünce Mesleki ve Teknik Eğitim Şubesi Şube Müdürü A.Cengiz BİRDAL Koordinesinde Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Toplantı Salonunda İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Mesleki Anadolu Lisesi Müdürleri Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürleri, Ortaokul Rehberlik Öğretmenlerinin katılımı ile toplantı icra edildi.

Yapılan toplantıda Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Harun YENİCE, Mesleki eğitimin önemi ve yapılması gereken çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Milli Eğitim Şube Müdürü A.Cengiz BİRDAL, katılımcılara mesleki eğitimin memleket meselesi olduğunu diğer okullara göre oranlarının artırılması gerektiğini, mesleki eğitimin diğer ülkelere göre düşük olan oranın yükseltilmesinin, meslek lisesi öğrencilerinin yükseköğretim görme oranlarının artırılmasının,2023 hedeflerine varmada mesleki liselerinin tanıtılması ve yönlendirilmesinin ehemmiyetini, mesleki eğitime yönlendirme ve tanıtım kapsamında hazırlanan eylem planı ve çalışma takviminin bütün il ve ilçelerdeki deki okullarda uygulanacağını beyan etti.

Birdal, yaptığı sunumda mesleki eğitimin tanıtılması ve rehberlik yönlendirmesi kapsamında yerel ulusal medya işbirliği, sektör ve birlik ve odalar ile işbirliği içeresinde, işletmelere gezi yapılarak, okullara ait laboratuvarlar öğrencileri gezdirilerek,  sosyal medya da paylaşımlar yaparak, hazırlanacak kamu spotlarının yerel ve ulusal kanallarda paylaşarak istihdama yönelik mesleki eğitim ve geleceğe yönelik yönlendirme ile meslek liselerini Avrupa düzeyine çıkarıp hak ettiği noktaya getirmek zorundayız. Dedi.

 Mesleki eğitimin tanıtılması ve mesleki eğitime yönlendirilmesi kapsamında yönlendirme ve rehberlik çalışmalarının yol haritasının nasıl olması gerektiğinin konuşulduğu toplantıda hazırlanan çalışma ve eylem planının sektör temsilcisi paydaşlar, birlik oda ve kurumlar ile işbirliği içerisinde yapılmasıyla meslek liselerine gelen öğrenci sayısı ve kalitesinin artılacağını sözlerine ekledi.

Toplantı, katılımcıların soru ve sorunlarının dile getirilmesi ve çözümü için yapılması gereken önerilerin değerlendirilmesi ve ilgili mercilere iletilmesi için kayıt altına alınması kararlaştırıldı.

A.Cengiz Birdal koordinesinde yapılan mesleki eğitimin tanıtılması mesleki eğitime yönlendirme ve rehberlik çalışmalarını izleme ve değerlendirme toplantısı uzaktan yakından toplantıya iştirak eden katılımcılara teşekkür edilerek son buldu.

24-01-2019

Kars İl Milli Eğitim Müdürlüğü - 0 474 212 82 26 - 27 - 28 223 77 12 - 13 - 21 - 63 - 93 ... Fax:0 474 2128229

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.