KARS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun’un 23 Nisan Bayram Konuşması

İl Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun’un 23 Nisan Bayram Konuşması 
İl Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun’un 23 Nisan Bayram Konuşması

Sayın: valim kıymetli hazirun

 

Bugün coşkuyla ve anlamlı bir şekilde kutladığımız Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99.yıl dönümünde Türkiye büyük millet meclisinin ilk başkanı, gazi Mustafa kemal Atatürk ü ve silah arkadaşları başta olmak üzere, Bu vatanı bize yurt eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor siz kıymetli hazirünü saygıyla selamlıyorum.

                       Sayın valim kıymetli hazirun

23 Nisan 1920 Türk milletinin iradesini temsil eden birinci büyük millet meclisinin açıldığı ve Türk milletinin egemenliğini ilan ettiği tarihtir. 23 nisan 1920 tarihi milletimiz için bir dönüm noktasıdır. Bu bayram bir taraftan Türkiye Cumhuriyetinin temelinin atıldığı,  egemenliğin ilan edildiği anlamlı bir gün, diğer taraftan yarının liderleri, geleceğin güvencesi olan çocuklar için bir şenliktir.            

Sevgili Çocuklar,

Dünyamız atalardan kalan miras olmaktan çok, sizlerin emanetidir. Şimdilik bizler sonrada sizler, Her nesil sonrakine daha iyi bir Türkiye devretmekle mükelleftir. Kendi vatandaşları yanında bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mazlumlara da umut kaynağı olacak bir Türkiye’yi ancak bu şuurla inşa edebiliriz.

Bugün burada bulunan sizlerin ve milyonlarca yaşıtınızın içinden geleceğin cumhurbaşkanları, milletvekilleri,  akademisyenleri, mühendisleri, doktorları ve iş adamları çıkacaktır. ve sizler Türkiye nin ve dünyanın gelişmesine yön vereceksiniz. Eğitim ve iş hayatınız boyunca, kariyerinizin yanında, edebiyata, sanata, kültüre, tarihe özel ilgi göstermeniz ve bu alanlarda kendinizi en iyi şekilde yetiştirmeniz sizin aslı göreviniz olmak zorundadır. Dünyaya estetiğin ve duygunun penceresinden bakmayı öğrendiğinizde, eminim, her şey daha güzel gözükecektir. Sizlerin yüreği gibi güzel bir dünya için, bu bakış açısını asla kaybetmeyiniz.

Tarihimizin her dönemi farklı farklı başarılarla doludur. Bunların her biri bize bugün, nereden geldiğimizi, nerede olduğumuzu, nereye gittiğimizi ve kim olduğumuzu gösteren birer pusuladır. Bunun için tarihimizi çok iyi öğrenmelisiniz.

Anne ve babanızın kıymetini iyi bilin, arkadaşlarınıza değer verin, öğretmenlerinize saygı duyun, inançlarımızın esaslarını en doğru şekilde öğrenip vakti geldiğinde bunları çok güzel uygulayın ve mensubu olduğumuz milletimizin kültürüne, değerlerine, sembollerine sahip çıkın ve bayrağımızın ifade ettiği anlamı asla unutmayın. Bu vatan bizim. Vatanımızın her taşına, her karış toprağına, gerektiğinde hayatınız pahasına sahip çıkın. Çünkü Sizler Mehmet Akif’in belirttiği Asım’ın neslisiniz,  Çünkü sizler Necip Fazıl’ın Gençliğe hitabesinde belirttiği ve adres gösterdiği  “Bir Gençlik” siniz. Sizler bu kültürle yetişirken diğer yanda da günümüzün en önemli akçesi olan, teknolojiyi en etkili şekilde kullanacağınıza ama asla teknolojinin esiri olmayacağınıza da inancım tamdır.

Çok Kıymetli Anne ve Babalar,

Çocuklarımız dünyanın en değerli varlıklarıdır. Bu varlıklarımızı aile ortamı içerisinde toplum normlarımıza göre yetiştirmek, toplum hayatına kazandırmak sizlerin ve bizlerin vazgeçilmez sorumluluğudur. Bu sorumluluğumuzu yerine getirirken sahip olduğumuz maddi varlıklarımızın tamamını çocuklarımızın daha iyi bir eğitim alması için gerektiğinde sonuna kadar harcamayı bilmeliyiz. Kıymetli anne babalar çocuklarınızı bu çağa göre değil gelecek çağa göre hazırlamak zorunda olduğunuzu asla unutmamalısınız. Çocukların eğitiminin aile, çevre ve okul üçgeninde şekillendiğini, geliştiğini hepimiz biliyoruz. Ancak Eğitimin temeli ailede başlar. Bu anlamda çocuklarınıza vereceğiniz aile eğitimi onların gelişmesinde temel rol oynayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal ve mücadele arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyor; başta bugünü anlamlandıran çocuklarımızın, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, saygılarımı sunuyorum.

Kars İl Milli Eğitim Müdürlüğü - 0 474 212 82 26 - 27 - 28 223 77 12 - 13 - 21 - 63 - 93 ... Fax:0 474 2128229

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.